5 лесни начина да почистим пералнята вкъщи

Неприятна миризма от пералнята? Ето 5 лесни стъпки за бързо почистване и дезинфекция на вашия уред!

Идеи за дома

© freepik

Пералнята е един от уредите, които най-често използваме вкъщи, но и рядко им обръщаме особено внимание. Обикновено това става, когато забележим мухъл и прането ни започне да мирише неприятно след изпиране. Точно заради това е необходимо редовно да почистваме пералнята и да избегнем задържането на влага, причиняващо появата на плесен и лоши миризми. Предлагаме ви няколко лесни начина. Ето ги:

1.Почистване на филтъра

Филтърът се намира в барабана и е един от най-трудните за почистване елементи в пералнята. Развийте горната му част, за да го освободите. Премахнете внимателно всички натрупани по него мръсотии, влакна и отпадъци, след което го върнете отново на мястото му.

Вижте повече

Как да използвате етеричните масла за почистване на дома

Как да използвате етеричните масла за почистване на дома

Етеричните масла са чудесен заместител на токсичните и пълни с химикали почистващи препарати, които използваме у дома. Те не само имат страхотни почистващи свойства, но и...

2. Почистване на уплътненията

Гумените уплътнения на пералнята са най-благоприятната среда за развитие на плесен, мухъл, микроби и неприятни миризми. Изключително важно е да ги подсушавате след всяко използване на пералнята, за да не се задържа вода там. Сос сок от прясно изцеден лимон може да напръскате уплътненията, за да премахнете вече натрупалия се мухъл или да го използвате просто за дезинфекция на уреда. Веднага след напръскване и почистване е необходимо да подсушите уплътнението със суха кърпа.

Вижте повече

Как бързо и лесно да почистите килим в домашни условия

Как бързо и лесно да почистите килим в домашни условия

Вероятно всеки човек знае, че постилайки на пода си килим, рано или късно той се замърсява, губи предишния си вид и трудно става почистването му.

3. Почистване на отделенията за перилни препарати

Често в касетата с разделения за перилни препарати се натрупват остатъци от тях, които са отлична среда за натрупване на мухъл и бактерии. Необходимо е редовно да вадите касетата и да я почиствате добре с хладка вода и четка за зъби или малка гъба. Не забравяйте, че празното пространство, където по принцип стои касетата, също трябва да се почиства добре.

Вижте повече

Кухненската гъба – трикове за използване и дезинфекция

Кухненската гъба – трикове за използване и дезинфекция

Знаете ли, че има определени правила за използване на кухненската гъба? А знаете ли как да я дезинфекцирате след употреба? Предлагаме ви няколко лесни трика за...

4. Почистване на барабана

Предлагаме ви много лесен начин за почистване на барабана, а и на цялата пералня отвътре. Смесете в купичка ¼ ч.ч. сода и ¼ ч.ч. вода. Разбъркайте ги до получаване на хомогенна смес и ги изсипете в отделението за перилен препарат на пералната машина. Излейте 2 ч.ч. оцет в барабана и пуснете пералнята да работи на най-дългата програма за пране. След изпиране избършете барабана и подушете добре уплътненията. Този натурален метод ще премахне не само мухълът и неприятната миризма, но и варовиковите наслоявания по уреда.

Вместо това може да използвате и препарат за премахване на котлен камък, с който да пуснете пералнята отново на празен цикъл.

Добре е да почиствате по този начин барабана минимум веднъж на всеки три месеца. Това със сигурност ще гарантира по-дълъг живот на вашата пералня.

5. Почистване на вратата на барабана

Вратата на барабана може да почистите само с оцет, след което да го подсушите внимателно с микрофибърна кърпа.

Намери ли полезна информация?
Сподели я с приятели!

"1001 идеи" предлага полезни съвети, трикове и идеи за по-добър живот. Много идеи как да превърнеш дома си във функционална и приветлива зона на комфорт. Практични съвети и вдъхновения за обзавеждане и декорация на градината. Направи си сам - удоволствието да твориш със собствените си ръце. Повечето от съветите в "1000 идеи" са тествани от нас или са изпратени от читатели.