Малини - ползи за здравето, съхранение, обработка + рецепти за малинов оцет

Малините - малки, сладки червени плодчета, които носят истинският вкус на лятото. Много бързо от малините може да си направите лек и вкусен десерт: малиново сорбе или сладолед, крем брюле, чийзкейк или ефектна плодова салата. А домашно направеният малинов оцет е невероятно ароматен.

Малини - защо са полезни?

  • Малините са нискокалорични плодове - в 100 грама е съдържат около 50 ккал.

Има поне десет причини да не се лишавате от сочните плодове. Малините запазват младостта - витамините в малините (А, Е, РР и В2) отговарят за жизнения тонус, еластичността на кожата и здравия тен на лицето.

Малините борят депресията, тъй като съдържат много мед, който влиза в състава на повечето анти-депресанти, заради голямото количество желязо ги прави много полезни при анемия, а около 200 гр малини осигуряват необходимата дневна доза за организма от витамин С. Салициловата киселина пък действа противовъзпалително и понижава температурата, а дъбилните вещества в отварата успешно атакуват летните ангини. С високото си съдържание на фибри, малините подобряват храносмилането и се препоръчват при стомашни разстройства.

  • И още една тайна: малините са идеални за бременните и за всички, които искат да забременеят.

Как да избирате и съхранявате малините?

Ако ще консумирате малините свежи, купувайте ги само с еднаква, ярка окраска. Дори не се спирайте пред щайгите, в които се е стекъл сок - това означава, че са притискани и скоро ще се развалят. Проверявайте винаги дъното на опаковката за смачкани и повредени плодове.

Твърдите малини обикновено накиселяват. За консервиране обаче може да купите и леко недозрели малини, защото те съдържат повече пектин, така необходим за конфитюрите - те също не бива да са смачкани.

  • Здравите малини може да съхранявате в хладилника свежи два дни. За по-дълго ги пуснете в сироп или бренди. За да замразите малини, ги наредете на един пласт в плик за фризер. Леко смачканите пък пазете във вид на пюре.
© Unsplash

Как да обработвате малините?

Най-напред ги измийте (със слаба струя студена вода), като това трябва да стане непосредствено преди обработката. Откриете ли повредени, извадете ги веднага, за да не придобият и останалите вкус на плесен.

При загряване малините, както и другите меки плодове, лесно пускат сок, затова от тях бързо се приготвят сладка, конфитюри и мармалади. Ако трябва да добавите течност, сипете лимонов сок или ликьор. А за да станат още по-ароматни, поръсете ги с мъничко млян черен пипер.

  • Важно е, когато сипвате захар върху малините, те да са със стайна температура. Опитвайте на вкус, защото прекадено подсладени, те губят аромата си.
© Unsplash

Как да направите малинов оцет - два варианта

  • С малини може да си направите невероятно ароматен оцет. Според класическата рецепта (500 гр малини, 100 гр захар, 300 мл бял оцет) оставете малините, намачкани, поръсени със захар и залети с оцета, да престоят в съд 8 дни на тъмно или студено (мазе или хладилник), като периодично на 2 дни ги разбърквате. В резултат се получава доста сладък и със силен аромат оцет.
  • Друг вариант е измити, наредени на един пласт в чиния малини да наръсите със захар, сол и пипер на вкус. Отделения след 1 час сок прецедете и налейте в бутилка. Пазете в хладилника. Невероятен вкус!

Намери ли полезна информация?
Сподели я с приятели!

"1001 идеи" предлага полезни съвети, трикове и идеи за по-добър живот. Много идеи как да превърнеш дома си във функционална и приветлива зона на комфорт. Практични съвети и вдъхновения за обзавеждане и декорация на градината. Направи си сам - удоволствието да твориш със собствените си ръце. Повечето от съветите в "1000 идеи" са тествани от нас или са изпратени от читатели.