
Всичко за динята - полезна и вредна
© UnsplashИсторически данни твърдят, че динята първоначално е била диворастящо растение в пустинята Калахари, където са я използвали като заместител на водата. Култивирането на плода започнало в Африка, а през ХVII век динята вече е позната във Великобритания, Испания, Китай и други държави.
Защо динята е полезна?
Динята съдържа голямо количество хранителни вещества и витамини. В динята има витамин С, витамин А, витамин РР, витамини В1, В2, В6, В9, Е и Н. От хранителните вещества можете да намерите калий, натрий, калций, фосфор, желязо и магнезий. Динята съдържа и ликопен, който отговаря за наситения червено-розовеещ цвят на плода. По-важното е, че ликопенът действа като антиоксидант и се препоръчва при диети и хранителни режими за борба срещу рака.
В 100 грама диня се съдържат само 25 ккал.
- Динята поддържа тялото добре хидратирано и в същото време засища глада за сладко. Установено е, че плодът се състои от 90% вода, така че е идеален за горещините.
- Един от минералите, който човек губи с потта, е магнезият, а този микроелемент има мощен антистресов ефект. Недостигът на магнезий се проявява с крампи и спазми, нарушения на сърдечния ритъм, нервност и повишена раздразнителност. Само 150 г диня са достатъчни за дневните нужди на организма от този микроелемент (100 г диня съдържат 224 мг магнезий).
- Динята има доказано диуретично действие.
- Динята в умерени количества е полезна е за страдащите от подагра и от хронична бъбречна недостатъчност, защото подпомага изчистването на токсичните продукти на пуриновата обмяна от тъканите. Диненият сок спомага не само за отделяне и изхвърляне на течността от организма, но подхранва и самата чернодробна тъкан с лесноусвоимите си захари. Прочиства основно бъбреците и изхвърля песъчинките.
- Предпазва от образуване на камъни в жлъчката.
- Подобрява микрофлората в червата.
- Прилага се и при лечение на хроничен запек заради съдържащите се в нея магнезий и фина целулоза. Освен това регулира перисталтиката и стимулира отделянето на жлъчен сок.
- Намалява нивото на холестерина.
- Има противосклеротично действие благодарение на съдържащите се в нея фолиева киселина и витамин С.
- Подходяща е при анемии, защото е богата на желязо и фолиева киселина.
- При чернодробни, бъбречни и жлъчни заболявания може да се използва и отвара от пресни динени кори.
- При сърдечносъдови заболявания се препоръчва в умерени количества.

Всичко за динята - полезна и вредна
© UnsplashЗащо динята е вредна?
- Първото нещо, което знаем за дините от детството е, че те съдържат нитрати. Нитратите в дините се превърнаха в някаква ужасна история, която ни плаши и до днес. Но, за съжаление, това е вярно. Сами по себе си дините много добре абсорбират всички стимулатори за растеж, нитрати и други отрицателни вещества, които се използват за отглеждането им. А всички тези неща могат да предизвикат отравяне и алергии.
- Динята има способността да притъпява чувството на глад, което е едновременно добро и лошо. Тъй като не чувствате ситост, вие си похапвате диня, докато тя свърши, а това е много опасно за хората с диабет и тези, които имат проблеми с бъбреците.
- Също така динята идеално утолява жаждата, което може да повлияе на общото състояние на организма. Твърде много соли и захари - не са желателни. Освен това, поради голямото количество фибри в състава, при проблеми със стомашно-чревния тракт, рискът от разстройство е много вероятен.
Препоръчваме ви да не пропускате сезона на дините и напълно да се насладите на невероятния им вкус!